Boards & Commissions

Contact Information

Buckingham Township

Township Office
4613 Hughesian Drive
P.O. Box 413
Buckingham, PA 18912

Phone : (215) 794-8834
Fax : (215) 794-8837
contact@buckinghampa.org

Hours: Mon-Fri, 7:30 AM-4:00 PM

Police Department

Emergency:  9-1-1

Non-Emergency Police Dispatch
(215) 348-7400 

Police Department: (215) 794-8813
Fax: (215) 794-9081 
police@buckinghampa.org -
(Not to be used for immediate police response) 

Hours: Mon-Fri, 7:30 AM-4:00 PM

Building & Codes Department

Phone : (215) 794-8836
Hours: Mon-Fri, 7:30 AM-4:00 PM

Water & Wastewater Department

Emergency : (215) 794-8854

View More Contact Information

Home > Boards & Commissions

Boards & Commissions

Buckingham Township is a Township of the second class as defined in the Second Class Township Code and enacted by the General Assembly of the Commonwealth of Pennsylvania. The Township is governed by a three member elected Board of Supervisors. Supervisors are elected at-large for a six year term. The Board has both executive and legislative powers.

All meetings are open to the public. They are held in the Township Building located at 4613 Hughesian Drive.

If you are interested in becoming a member of a particular Board or Commission, and you see there is a vacancy to be filled or term soon to expire, please send a brief letter to the Township office describing your interest, and include your résumé (if applicable).

Boards & Commissions Directory

Agricultural and Open Space Preservation Committee

Meeting Schedule: 4th Thursday, 7:30 p.m.

Members:

  • Maggie Rash, Government Representative
  • Janet D. French
  • Susan Sciacca
  • Jon Yerkes
  • Thomas A. Gilbert
  • Muriel Dunn Gordon
  • Rochelle Turchin
  • Peggy Turley

View more Agricultural and Open Space Preservation Committee

Agricultural Security Area Advisory Commission

Meeting Schedule:  Meets as needed.

Members:

  • Jon Forest, Government Representative
  • Paul Calderaio, Alternate
  • Joseph Wicen
  • Scott Yerkes
  • Lori Wicen 

View more Agricultural Security Area Advisory Commission

Board Of Auditors

Meeting Schedule:  Meets at the call of the Chairman

Members:

  • Harry J. Veni, Chairman
  • Sam Losorelli, Vice Chairman
  • Skip Salvesen, Secretary

View more Board Of Auditors

Board Of Supervisors

Meeting Schedule: 2nd & 4th Wednesdays, 7:30 p.m. / Work Sessions 2nd & 4th Wednesdays 6:00 p.m.

Members:

  • Jon Forest, Chairman
  • Maggie Rash, Vice Chairman
  • Paul Calderaio, Member

View more Board Of Supervisors

Delaware River South Watershed Planning Advisory Committee

All correspondence with regards to this Commission should also be sent to: Terry Bentley, Bucks County Planning Commission, Neshaminy Manor, DT 18901

Members:

  • Andrew C. Hrynczyszyn
  • Ruth W. Foster, Ph.D., Alternate

Environmental Advisory Commission

Meeting Schedule: 3rd Wednesday, 7:00 p.m.

Members:

  • Christopher Stannik, Chairman
  • Ruth W. Foster, Ph.D.
  • Richard L. Mator
  • Diane Smith
  • Andrea Strout
  • Dr. Malcolm N. Burgess 

View more Environmental Advisory Commission

Historic Commission

Meeting Schedule:   Meets at the call of the chairman.

Members:

  • Justin M. Crump
  • Robert A. Delie, M.D.
  • Michelle Lewicki

View more Historic Commission

Historic Architectural Review Board

Meeting Schedule: Meets at the call of the chairman.

Members:

  • Toby Hoffman
  • Halli Eckhoff
  • Daniel Gray
  • John Gemmi

View more Historic Architectural Review Board

Park & Recreation Commission

Meeting Schedule: 1st Tuesday, 8:00 p.m.

Members:

  • Chuck Woods, Chairman
  • Louise Silberg, Interim Vice-Chairman
  • Dr. Susan Lynn Salvesen

View more Park & Recreation Commission

Planning Commission

Meeting Schedule: 1st Wednesday, 7:30 p.m.

Members:

  • Andrea Mehling, Chairman
  • Patrick Fowles, Vice-Chairman
  • Dr. Marc Sandberg
  • Glenn Thomson
  • Rebecca Fink
  • Erling Salvesen, Jr.
  • Louis Spadafora

View more Planning Commission

Technical Code Review Board Of Appeals

Meeting Schedule: Meets as needed.

Members:

  • Peter Stampfl
  • Gregory Jakubowski
  • Richard Zaveta

View more Technical Code Review Board Of Appeals

Vacancy Board Chairman

Members:

  • Scott Nickett

View more Vacancy Board Chairman

Sewer & Water Commission

Meeting Schedule: Meeting at the call of the chairman.

Members:

  • Stanley J. Chilson, Chairman
  • Matthew Walsh, Vice-Chairman
  • Thomas Pullar
  • Hugh Hager
  • Eric Sussman
  • James Gemmell

View more Water & Sewer Commission

Watershed Plan Advisory Committee - WPAC

Members:

  • Rich Myers

Zoning Hearing Board

Meeting Schedule: 3rd Monday, 7:30 p.m.

Members:

  • Diane Clemons, Chairman
  • Donald P. Talenti, MD, Vice-Chairman
  • Harry A. Connelly
  • Raymond S. Kalouche
  • George Michel, Jr., First Alternate
  • David Fisher, Second Alternate

View more Zoning Hearing Board

More in Boards & Commissions

Below are more pages found within Boards & Commissions: